Přeskočit na obsah

Videa, co stojí za zhlédnutí

Na YouTube se kromě videí natočených dronem dají najít novější i archivní kousky, které stojí za zmínku. Přesvědčte se sami.

Na konci roku 2021 byla uvedena do provozu stavba Ochranného stání v Miřejovicích na řece Vltavě. Stavba je situována při levém břehu dolní rejdy plavební komory Miřejovice pod výtokem z malé vodní elektrárny (MVE). Stání umožňuje v případě nenadálých vysokých vodních stavů vyvázání velkých plavidel rozměru 137,0 x 10,6 m, kterým tyto stavy znemožní doplutí do oficiálně určených přístavů (Praha-Holešovice nebo Mělník). Stání tvoří čtyři mohutné vysokovodní dalby, z nichž každá sestává ze čtyř spojených ocelových trub.

Reportáž regionální Kralupy TV o Malé vodní elektrárně Miřejovice, která patří mezi nejstarší vodní elektrárny v Čechách. Byla natočena již v roce 2004. Od té doby v provozu došlo k jedné podstatné změně. Původní Francisovy turbíny byly z větší části vyměněny. V současnosti tu fungují čtyři Kaplanovy turbíny a pouze jedna Francisova.

Historické záběry z roku 1983, kdy byl ostrůvek podél slalomového kanoistického kanálu, který byl až do 70. let vorovištěm, zalesněný a mnohem širší než dnes. K výrazným úpravám došlo po roce 2002.

Dokumentární cyklus Vltava v obrazech z roku 2001 má úctyhodných 86 dílů. Předposlední díl se v několika minutách zabývá i Vodním dílem Miřejovice. Jsou tu k vidění také unikátní historické záběry z 20. a 30. let minulého století a letecký pohled na celé vodní dílo.

V krátkometrážním dokumentu Hodiny za volantem z roku 1962 je vidět unikátní záběr na starý jezový most ještě v době, kdy sloužil dopravě. Dokument zachycuje denní realitu řidičů tatrovek, kteří před šedesáti lety pracovali v nedaleké pískovně.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
YouTube
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram
Mastodon